ÖĞRETMENE ŞİDDETE SON VERİN! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ÖĞRETMENE ŞİDDETE SON VERİN!


 

Artan şiddet ve şikayetlerin doğru olup olamadığına bakılmadan anında muhakkik yada müfettiş gönderilmesi Mersin’de eğitimcileri sokağa döktü!

GİZEM EKİCİ

 

Mersin’de öğretmenler, eğitim çalışanlarına yapılan şiddete dikkat çekmek, CİMER üzerinden yada başka şekillerde şikayet edilmesinde doğru olup olamadığına bakılmadan anında muhakkik yada müfettiş gönderilmesi ve eğitim öğretim ortamının olumsuz etkilediğine dikkat çekmek için sokağa indi.

Türk Eğitim-Sen Mersin Şubesi üyeleri, Yenişehir ilçesinde bulunan Mahmut Aslan Anadolu Lisesi önünde bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. “Eğitimciler hedef ise geleceğimiz karanlıktır”, “Öğretmenime dokunma”, “Öğretmenin itibarı MEB’in namusudur”, “Öğretmen öğrencinin gülüşüne düşen ilk cemredir” pankartlarının taşındığı eylemde basın açıklamasını Türk Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Metin Ercan okudu.

 

“BİR KEZ OLSUN ÇALIŞANIN YANINDA OLUN”

“Öğretmeni iffetsizlikle itham edip, haysiyetine saldıranlar var” diyen Ercan, CİMER aracılığı ile öğretmenin kıyafetine, ders anlatımına takıldığını ve sürekli şikayet edildiklerini söyledi,

“ Öğretmenlerimiz bu pandemi döneminde her türlü imkânsızlığa rağmen görevini yüz yüze ve uzaktan eğitimle gün boyu sürdürürken bunun karşılığında itibarsızlaştırılıyor, haksızlığa uğruyor, şikâyet ediliyor” diyen Metin Ercan, “Bazı köşe yazarı tayfası gazetesinde, bazı veliler, kimisi öğretmeni başörtülü olmasından, kimisi öğretmen oje sürüyor diyerek, dekolte olmayan kıyafete dekolte diyerek, kimisi uzaktan yapılan eğitimde öğretmeni öğrencisi ile yeterince ilgilenmediğini söyleyerek CİMER’e şikayet ediyor, gazetede yazıyor öğretmeni aşağılıyor, iftiralarda bulunuyor öğretmeni küçük düşürüyor.

Bir ilçe milli eğitim müdürü çıkıyor, pazar gününe gelen öğretmenler günü programına tüm öğretmenlerin katılımını zorunlu tutuyor, programa gelmeyen öğretmenlere ceza veriyor. Öğretmenler günü meslektaşlarımızın hatırlanacağı taltif edileceği bir gün mü yoksa dayatmalarla katılımın zorunlu tutularak yapılan programlara gelmedi diye ceza verileceği bir gün mü? Öğrenci İstiklal Marşı töreninden kaçıyor, öğretmen arkadaşımız öğrenciyi dışarıdan törene katılması için okula getiriyor görevini yapıyor ama aile çocuğuna törenden kaçtığı için kızacağı yerde görevini yapan arkadaşımızı şikâyet ediyor” diye konuştu.

 

“OKUL, AİLE VE ÇEVRE BÜTÜN OLARAK YÜRÜTÜLEN BİR SÜREÇTİR”

Öğretmenlerin öğrenciler için var olduğunun altını çizen Ercan, en büyük sevinç ve gurur kaynaklarının, öğrencilerinin başarı ve mutluluğu olduğunu vurguladı.

“Öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin” diyen Metin Ercan açıklamasını şöyle sürdürdü; “Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz; çocuklarınız çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki eğitim, okul, aile ve çevre bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır.

 

“EĞİTİMCİLERE SAHİP ÇIKIN”

Sayın Milli Eğitim Bakanımıza sesleniyoruz; eğitimcilere sahip çıkın. Okullarda artık sınıfta öğrencinin yerini değiştirirken bile tedirgin oluyoruz. Öğrencilerimize güzel davranışlar kazandırmak için yaptıklarımızdan dolayı ya saldırıya uğruyoruz ya da şikâyet edilerek aylarca sürecek soruşturmalara maruz kalıyoruz. Artık yeter CİMER’den ya da başka yollardan yapılan şikâyetlerde aslına astarına bakmadan her şikayette öğretmenlere muhakkik ya da müfettiş gönderme tavrınızdan vazgeçin.Bizleri çocuklarımızla bırakın işimizi yapalım. Öğretmenlerin sürekli şikâyet edilerek itibarsızlaştırılmasına artık yeter diyoruz. Son yıllarda öğretmenlik mesleği tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar itibarsızlaştırıldı. Ama bunun müsebbibi öğretmenlerimiz değildir. Bunun müsebbibi öğretmenler yata yata para kazanıyor diyen zihniyettir.

 

“ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR”

Unutulmamalıdır ki milletlerin geleceğini eğitim belirler ve inşa eder. Bir milleti yıkmak için topa, tüfeğe, silaha gerek yoktur. Eğitimi bitirin, milleti bitirirsiniz. Eğitim öznesi öğretmendir. Öğretmenin itibarsızlaştırılması sürekli şikâyet edilerek, darp edilerek pasifleştirilmesi veli ve öğrencilerin karşısında pasifize edilmesi doğrudan eğitimi olumsuz yönde etkiler. Onun içindir ki, öğretmenlere sahip çıkmak hem Milli Eğitim Bakanlığının hem de tüm milletin ortak sorumluluğudur. Öğretmenin itibarı Milli Eğitim Bakanlığının namusudur. Öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır. Bir an önce etkili ve yetkili mercileri gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz”.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA