AKKUYU’DAN, “İŞ KAZALARI ARAŞTIRILIYOR SAVUNMASI” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

AKKUYU’DAN, “İŞ KAZALARI ARAŞTIRILIYOR SAVUNMASI”


 

Günlerdir kamuoyunda infial yaratan işçi ölümleri iddialarına yazılı bir açıklama ile yanıt veren Akkuyu Nükleer A.Ş., ölümlere ilişkin net bir bilgi vermezken, “Sahada meydana gelen iş kazaları kapsamlı bir şekilde araştırılmakta ve araştırmaların sonuçlarına göre bu tür durumların önüne geçilmesi için mümkün olan tüm önlemler alınmaktadır” açıklaması yaptı.

Haber Merkezi

 

Günlerdir gündemi meşgul eden, hatta TBMM’ye taşınan Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki işçi ölümlerine ilişkin vahim iddialara Akkuyu Nükleer A.Ş.’den vahim iddialara nihayet açıklama geldi.

Açıklama iddiaların asılsız olduğu savunularak, santral inşaatında işçi ölümleri yaşanıp yaşanmadığına dair bilgilendirme yapılmadı.

 

“GÜVENLİK PERSONELİNİN BİR İŞÇİYİ DARP EDİP ÖLÜMÜNE NEDEN OLDUĞU VE BİR İŞÇİNİN DE İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDUĞU BİLGİLERİ ASILSIZ”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak, Akkuyu NGS Projesi hakkında medya ve sosyal ağlarda yer alan bir dizi yeni iddia ile ilgili halka doğru ve güvenilir bilgi verilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki resmi bilgilerin yayımlanması gerekli görülmektedir.

Akkuyu NGS şantiyesinde bir güvenlik personelinin bir işçiyi darp edip ölümüne neden olduğu ve bir işçinin de intihar girişiminde bulunduğuna ilişkin bilgilerin asılsız olduğunu kamuoyuna duyururuz. Ayrıca, iddia edildiğinin aksine yemekhanelerde alınan sıhhi ve epidemiyolojik tedbirler ile şantiye sahasındaki sağlık ve acil tıbbi bakım merkezleri mevzuat gerekliliklerine tam uygun olup gerekli tüm donanıma ve yeterli kapasiteye sahiptir.

 

“MEVZUATA EKSİKSİZ UYULUYOR”

Türkiye-Rusya ilişkileri tarihindeki en büyük proje olan Akkuyu NGS Projesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin de büyük altyapı projelerinden biri olması nedeniyle inşaat süreci, kamuoyunun ve medyanın sürekli olarak ilgisini çekmektedir. Ancak son zamanlarda, binlerce Türk vatandaşına istihdam yaratan projeyle ilgili halkın yanlış bilgilendirilmesi ve proje hakkında bilgi kirliliği oluşturması amacıyla projeyle ilgili asılsız açıklamaların yayılmasında artış görülmektedir.

Akkuyu Nükleer A.Ş., Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında Akkuyu NGS ile ilgili yapılan hükümetlerarası anlaşmada yer alan temel hükümlere ve Türkiye'nin ulusal mevzuatının hükümlerine eksiksiz şekilde uymaktadır.

 

“İŞ KAZALARI ARAŞTIRILMAKTA”

Akkuyu Nükleer için Akkuyu NGS sahası içerisindeki tüm üretim tesislerinde iş gücünün korunması ve güvenlik kurallarına, önlemlerine uyulması koşulsuz önceliktir. Şirket faaliyetleri şeffaf bir şekilde yürütülmekte ve proje uygulamasının mevcut aşamaları ve meydana gelen gelişmeler hakkında kamuoyu düzenli olarak bilgilendirilmektedir. Sahada meydana gelen iş kazaları da kapsamlı bir şekilde araştırılmakta ve araştırmaların sonuçlarına göre bu tür durumların önüne geçilmesi için mümkün olan tüm önlemler alınmaktadır. Medyada ve sosyal ağlarda ortaya çıkan ve yukarıda açıklanan vakaların gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA