EMEKÇİLER: “GEÇİNEMİYORUZ” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

EMEKÇİLER: “GEÇİNEMİYORUZ”


 

Emek ve demokrasi güçlerinin oluşturduğu Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu, sokağa inerek, “Geçinemiyoruz” diyerek hükümete, “Halktan ve emekten yana bütçe için omuz omuza!” çağrısı yaptı.

HEDİYE EROĞLU

 

Ekonomik kriz toplumun her kesiminin belini bükerken Emek ve demokrasi güçlerinin oluşturduğu Mersin Emek Ve Demokrasi Platformu, sokağa inerek, “Geçinemiyoruz” hükümete, “Halktan ve emekten yana bütçe için omuz omuza!” çağrısı yaptı.

Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yapan platform adına açıklamayı okuyan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, ülkeyi yönetenlerin büyüme rekorlarından, şahlanan Türkiye’den bahsettiğine dikkat çekti.

“Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor” diyen Göksoy, alım gücünün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıkları ile bildiklerini söyleyerek, işsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden gördüklerini söyledi.

 

“HER GECE YARIN NELERE ZAM GELECEK ENDİŞESİ YAŞIYORUZ”

“Her gece yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatıyoruz” Başkan Göksoy, “Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula döndüğü, yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz. Bu zorlu süreçte TBMM’de hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren, 2022 Bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Bütçede gelirlerin kimlerden sağlanacağı ve kimler için harcanacağı belirleniyor.

 

“İŞÇİ PATRONDAN DAHA ÇOK VERGİ ÖDÜYOR”

Anayasasında sosyal-hukuk devleti yazan bir ülkelerde, oluşturulacak bütçeler ile toplumun ezici çoğunluğu, üreten emekçi çoğunluğu korunabilir. Ancak ne yazık ki Türkiye’de yıllardır bütçeler ülke kaynaklarının, emekçilerden, halktan alınan vergilerin sermayeye-patronlara, yandaşlara aktarılmasının bir aracı haline dönüşmüştür. Ve yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Türkiye salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olmuştur. Türkiye dolaylı ve dolaysız vergilerle işçilerin-emekçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline gelmiştir.

 

“İŞÇİNİN CEBİNDEN ALINANLAR SERMAYEYE TEŞVİK OLUYOR”

Bizim cebimizden alınanlar işverenlere-patronlara, yandaş müteahhitlere teşvik, prim desteği, ‘hazine garantisi’, faiz olarak aktarılmaktadır. Bizim cebimizden alanlarla milyonlar yoksullaşırken, bir avuç şirket şahlanmaktadır. Toplumsal cinsiyete duyarsız, eşitsizlikleri artıran bütçede kadınların ekonomik kaynaklara, kamusal hizmetlere, eğitime, sağlığa ve sosyal koruma haklarına eşitsiz erişimi, bakım ve ev içi emeği ile çifte mesaisi bir kez daha göz ardı edilmektedir. Bizim cebimizden alınanlar, eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe değil silahlanmaya ve iktidarın destek beklediği silah tüccarı devletlere aktarılmaktadır” diye konuştu.

 

“ADALET VE EŞİTLİK TALEPLERİ, EKONOMİK TALEPLERİN ÖNÜNE GEÇTİ”

Adalet ve eşitlik taleplerinin ekonomik taleplerin önüne geçtiğini işaret eden Kemal Göksoy, kamu emekçilerinin çalıştıkları kurumlarda iş barışı, ücret adaleti, kariyer ve liyakat ilkelerinin hayata geçmesini istediğini kaydetti. “Gerek kamuya giriş gerekse de görevde yükselme sınavlarında mülakat uygulamalarının kaldırılmasını istiyoruz” diyen Başkan Göksoy, “Kamuda kariyer ve liyakat sisteminin çökmesinin nedenlerinden birisi de olan mülakat uygulamaları iş barışını bozarken, verdiğimiz kamu hizmetinin niteliğini de her geçen gün azaltmaktadır. Bu nedenle Kamu Karumlarında mülakat değil, Liyakatın esas alınmasını istiyoruz.

 

“GELECEĞİMİZİN SEÇİM MALZEMESİ YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Adil bir ek gösterge sistemi pansuman tedavi ile geçiştirilemeyeceği gibi geleceğimizin seçim malzemesi yapılmasına da izin vermeyeceğiz. Bizler iktidardaki partinin memuru değil kamu emekçisiyiz, ürettiğimiz kamu hizmetinin karşılığında maaş alıyoruz. İnsanca bir yaşam sürdürebileceğimiz maaş kadar çalıştığımız kurumlarda adalet ve eşitliğin hayata geçmesi öncelikli talebimizdir. Siyasi iktidar tarafından sınırlanan şekliyle 3600 ek göstergenin kamuda eşitsizliği derinleştireceğinde 3600 ek göstergenin ayırımsız bütün kamu çalışanlarına verilmesini talep ediyoruz.

 

“BÜTÇE, ‘GEÇİNEMİYORUZ’ DİYEN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNUN NEFES ALMASI İÇİN KULLANILMALI”

Bizim cebimizden alınanlar, bir avuç yandaşın aldığı beş rakamlı üçer beşer maaşa, itibar adı altındaki şatafata, yandaş vakıflara-cemaatlere aktarılmaktadır.

Oysa bütçe işçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın ‘geçinemiyoruz’ diyen büyük çoğunluğunun nefes alması için kullanılmalıdır.

Ücretli kesimlerin omzuna yıkılan vergi yükün hafifletilsin, bütçe gelirleri büyük oranda kar, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın. Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. Dolaylı vergiler düşürülsün, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın. Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilsin, kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan payın artırılsın. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Herkese temel gelir güvencesi sağlansın. Toplumsal Cinsiyete Duyarlı bir bütçe hayata geçirilsin. Kısacası bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmet olarak geri dönmesini istiyoruz. Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz. 2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken ‘geçinemiyoruz’ diye haykıran milyonların talepleriyle omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA