CHP’Lİ KADINLAR RAZİYE İÇİN ADALET İSTİYOR | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

CHP’Lİ KADINLAR RAZİYE İÇİN ADALET İSTİYOR


 

Mersin’de CHP’li kadınlar eski nışanlısı tarafından katledilen Raziye Oksay’ı öldürüldüğü yerde anarak, karanfil bırakıp adalet çağrısı yaptı.

GİZEM EKİCİ

 

Mersin'de 10 Ocak günü eski nişanlısı tarafından sokak ortasında tabancayla öldürülen Raziye Oskay cinayetine yönelik tepkiler artarak devam ediyor.

Son olarak Oskay’ın öldürüldüğü yere giden CHP’li kadınlar, olayı protesto ederek, olay yerine karanfil bırakıp, adalet çağrısı yaptı.

 

“MEŞRULAŞTIRILMASINI ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ”

Burada bir basın açıklaması yapan Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerde ‘’sevgi’’ gibi saf temiz duygular kullanılarak olayın üzerinin kapanmasına izin vermeyecek, meşrulaştırılmasını asla kabul etmeyeceklerini söyledi. “Adeta Raziye’nin ölmesi için fail tüm çabayı vermiş, 11 yıl önce tanışmalarıyla başlayan, her gün ölüm korkusuyla yaşayan kız kardeşimiz göz göre göre öldürülmüştür” dedi.

 

“BU SİSTEMDE KADINLAR ARTIK ÖLDÜRÜLECEĞİ GÜNÜ KORKUYLA SAYAR OLDU

Bu olayların, “ben bu kadını öldüreceğim” diye bas bas bağırdığı halde fail için adaletin yetersiz kaldığını gösterdiğini söyleyen Gülşah Yıldırım Genç, elektronik kelepçe gibi önlemler için çaba sarf edilmemesini eleştirdi.

2021’in son günlerinde Mersin’de Feriha Temiz adında ki kadının da iş yerinin önünde aynı şekilde katledildiğini anımsatan Genç, “Aileyi ziyaretimizde annesi ve kız kardeşi gerekli tedbirler ve cezalar uygulanmazsa daha çok kadın ölür demişti ve 1 ay geçmeden 2022’nin başlarında Raziye’nin haberi ve Türkiye genelinde öldürülen kadınlar Feriha’nın annesi ve kız kardeşinin söylediklerini kanıtladı.

Raziye de yakın zamanda vefat eden anneannesinin cenazesinde ailesine, ‘çok yakında beni buraya gömün, haberlere çıkacağım, bunu göreceksiniz’ demiştir.

Bu sistemde kadınlar artık öldürüleceği günü korkuyla sayar oldu. Ne yaparsak yapalım öldürülen kız kardeşlerimizi geri getiremeyeceğimizi biliyoruz. Tek çabamız faillerin en ağır cezayı almasını sağlayarak, daha fazla kadının şiddete maruz kalmasını ve cinayete kurban gitmesini engellemek.

 

“CEZASIZLIKLAR YÜZÜNDEN KADINLAR FAİLLERDEN SÜREKLİ KAÇMAK, HAYATLARINI DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALIYOR”

Raziye’yi yaşatamayan adalete sesleniyoruz; faile en ağır cezayı ver ki başka canlar yanmasın. Cezasızlıklar yüzünden bugün kadınlar ‘korktuklarını’ yaşıyor. Cezasızlıklar yüzünden aileler ‘kızımızı koruyamadık’ diye vicdan azabı çekiyor. Cezasızlıklar yüzünden kadınların avukatları ‘korktuğumuz başımıza geliyor’ diyor. Cezasızlıklar yüzünden kadınlar faillerden sürekli kaçmak, hayatlarını değiştirmek zorunda kalıyor. Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz;’Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm’ demişti.  Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz.

 

“KADINLAR YAŞASIN İSTİYORUZ”

Gerekli cezai işlemler uygulanmıyor, katiller ‘yatarım üç beş ay, çıkarım’ rahatlığıyla hareket ediyor. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye ediliyor. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konuların tartışmaya açılması yüzünden olan yine kadınlara ve çocuklara oluyor.

‘Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir’ diyen yöneticilere sesleniyoruz. Raziye’nin ailesi için gerekeni yapın, faili en ağır cezayı almasını sağlayın. Kadınlar için, kadınların yaşaması için hemen şimdi meclisi olağanüstü toplayın.

Kadına şiddetle ve kadın cinayetleriyle mücadelede siyasi görüş, dil, din, ırk gibi farklılıklar gözetilmeden ve kadın erkek hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz. Öldürülen kız kardeşlerimiz ve aileleri için adalet istiyoruz. Çünkü biz kadınlar yaşasın istiyoruz” dedi.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA