YALINAYAK’TAKİ KİRLİLİK MECLİS GÜNDEMİNDE | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

YALINAYAK’TAKİ KİRLİLİK MECLİS GÜNDEMİNDE


 

Toroslar ilçesine bağlı Yalınayak Mahallesi’ndeki çevre, hava ve gürültü kirliliğini TBMM gündemine taşıyan HDP’li Rıdvan Turan, mahalle sakinlerinin taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Haber Merkezi

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Toroslar ilçesine bağlı Yalınayak Mahallesi’ndeki çevre, hava ve gürültü kirliliğini TBMM gündemine taşıdı. Turan, konuyla ilgili, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için soru önergesi verdi. Yalınayak mahallesi sakinlerinin yaşam alanlarına yakın konumda bulunan beton fabrikası, granül fabrikası, atık ve hurda toplama işletmelerinden kaynaklanan gürültü ve çevre kirliliğinden dolayı mağduriyet yaşadığını anlatan Turan, “Söz konusu işletmelerin faaliyetleri doğrultusunda kimyasal atıklar, Yalınayak mahallesinde boş arazilere atılmakta veya bu alanlarda yakılmaktadır. Hurdacılar sitesinde oluşan asbest yayılımı mahalle sakinlerinin sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturmaktadır. Mahalle sakinleri, insan sağlığı ve çevre açısından tehdit oluşturan işletmelerin mahallelerinden taşınmasını istemektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, insanların sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturan çevrenin kirliliğini engellemekle sorumlu olduğu için Yalınayak mahallesi sakinlerinin taleplerini yerine getirmeli” dedi.

 

“İŞLETMELERİN TAŞINMASI İÇİN GİRİŞİMİNİZ OLACAK MI?”

Turan önergesinde şu sorulara yer verdi: “Yalınayak mahallesi sakinlerinin sağlığını tehdit eden işletmelerin şehir dışına taşınması için Bakanlığınızın herhangi bir girişimi olacak mıdır? Bakanlığınız tarafından Yalınayak mahallesinde hava, çevre ve gürültü kirliliği konusunda ölçümler yapılacak mıdır? Bakanlığınız hava çevre ve gürültü kirliliği konusunda hangi önlemleri alacaktır?"


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA