ÇED SÜRECİ İŞLEMEZ! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

ÇED SÜRECİ İŞLEMEZ!


 

Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği AŞ’nin (MIP), rıhtım genişletme projesine ilişkin ÇED dosyası ile ilgili düzenlenecek bilgilendirme toplantısının yer ve saatini bildirmediği ilana bir tepki de ÇMO’dan geldi.

HEDİYE EROĞLU

 

Çevre katliamına neden olacağı gerekçesiyle kentteki hemen hemen tüm dinamikler tarafından protesto edilen ve yargıya taşınan Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği AŞ’nin (MIP), rıhtım genişletme projesine ilişkin skandal bir ilan süreci yaşandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden Mersin’in Akdenız ilçesi sınırları içerisinde MIP tarafından yapılması planlanan Mersin Limanı 20 Ve 21 Nolu Rıhtımların Uzatılması projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başladığını duyurdu.

EÇED uygulaması üzerinden projeye ilişkin ÇED raporu halkın görüşüne açılırken, söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince düzenlenecek toplantı ilanında bir skandala imza atıldı.

 

TARİH VAR, YER VA SAAT BİLGİSİ YOK!

Halkın Katılım Toplantısı’nın 5 Temmuz 2022 tarihinde düzenleneceğini bildiren bakanlık, yer ve saat bilgisi paylaşmadı Proje sık sık hükümet tarafından kollanmakla eleştirilerken bakanlığın uygulaması tepki çekti.

Ancak bakanlık duyurusunda, “Halkın katılımı toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve Mersin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir” denildi.

Ayrıca bakanlığın duyurusunda, “ÇED başvuru dosyasını incelemek isteyenler bakanlık merkezinde veya Mersin Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında bakanlığa veya valiliğe görüş bildirebilirler” denirken söz konusu duyuru ilanının Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce paylaşılmaması ise ayrı bir skandal olarak yorumlandı.

 

SKANDALA İLK TEPKİ ÇMO’DAN

Kentin kaderini etkileyecek ve liman bölgesinde derin dip taramaları yapılacak olan projeye karşı kent dinamiklerinin yapacağı eylem ve protestolarla Halkın Bilgilendirme Toplantısı’nı yaptırmayarak, süreci lehine çevirme çabasına girmesi beklenirken bakanlığın skandal uygulamalarına Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Mersin Şubesi’nden geldi.

ÇMO Mersin Şube Başkanı Sinan Can, konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, bakanlığa tepki gösterdi.

 

“KANUNA GÖRE; TOPLANTI SAAT VE YERİ 10 GÜN ÖNCE AÇIKLANMALI”

MIP tarafından yapılması planlanan Mersin Limanı 20 ve 21 no lu rıhtımların uzatılması projesi ile ilgili ÇED Başvuru Dosyasının halkın görüşüne açıldığını ve 5 Temmuz 2022 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenleneceğini duyurduğunu anımsatan Can, “Ancak toplantının yeri ve saati konusunda bakanlığın WEP sitesinde paylaşım yapılmamıştır. Biz biliyoruz ki; Çevresel Etki Değerlendirmesi yönetmeliği madde 9 (a) bendinde: ‘Bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşlar toplantı tarihini, saatini, yerini ve konusunu belirten bir ilanı; projenin gerçekleştirileceği yörede yayınlanan yerel süreli yayın ile birlikte yaygın süreli yayın olarak tanımlanan bir gazetede toplantı tarihinden en az on (10) takvim günü önce yayınlatır& ibaresi yer almaktadır.

Bu noktada proje hakkında gerçekleştirilecek olan toplantıya ait net bilgilerin toplantı tarihinden 10 gün önce (24 Haziran 2022 Cuma günü dahil) net ve anlaşılır şekilde açıklanması ve ilan edilmesi gerekmektedir.

 

“ÇED SÜRECİ SEKTEYE UĞRAR”

ÇED Süreçlerine baktığımız zaman nadir de olsa bakanlık ilk önce tarihi yayınlayıp daha sonra toplantının yer ve saat belli olduğu zaman mevzuatın belirtmiş olduğu tarihlerden önce yayınlayabildiğine tanık olunmuştur. Eğer on takvim günü önce bilgiler net olarak ilan edilip yayınlanmaz ise yoruma kapalı bir şekilde yasal mevzuata uyulmamış olup toplantının yapılamayacağı ve ÇED sürecinde bir sonraki aşamaya geçilemeyeceği anlaşılmaktadır.


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA