“KPSS’DEKİ ŞAİBELER DERHAL AYDINLATILMALI” | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

“KPSS’DEKİ ŞAİBELER DERHAL AYDINLATILMALI”


 

​​​​​​​Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin “KPSS sınavında ÖSYM’nin kafasını kuma gömmek yerine kamuoyuna somut cevaplar vererek şaibeleri aydınlatması şarttır” dedi.

Haber Merkezi

 

Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Yakup Tekin, ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün görevden alınması ile sonuçlanan KPSS sınavındaki skandallarla ilgili açıklama yaptı.

Yıllardır tartışılmayan, şaibelerle gündeme gelmeyen tek bir sınav dahi düzenleyemeyen ÖSYM’nin , sadece bu konuda yaratabildiği istikrarı sürdürdüğünü ifade eden Tekin, “Binlerce insanın kamuda çalışabilmek için aylardır hazırlandığı 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde yapılan 2022 KPSS, çok vahim iddialarla gündeme gelmektedir. Sosyal medyada da paylaşılan iddialara göre, KPSS’deki onlarca soru, bir yayınevinin aylar önce yayımladığı deneme testleriyle bire bir aynı çıkmıştır.  Sadece soruların değil, cevap şıklarının bile tamamen aynı olduğuna yönelik iddialar ve fotoğraflar, adil bir sınav uman yurttaşlarda infial yaratmıştır. Yüzlerce aday konuya ilişkin CİMER’e şikayette bulunduğunu belirtirken, onlarcası da dava açacağını ilan etmiştir” dedi.

 

“KAMUOYUNA NET CEVAPLAR VERİLMELİ”

“Henüz uzak olmayan bir geçmişte, sınav sorularının FETÖ mensuplarına sızdırıldığı, sızdıranların değil bu hırsızlığı ifşa edenlerin yargılandığı düşünüldüğünde, ne yazık ki bu vahim iddiaların imkansız olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır” diyen tekin şunları söyledi: “ÖSYM’nin kafasını kuma gömmek yerine kamuoyuna somut cevaplar vermesi, şaibeleri aydınlatması şarttır.

Yeni mezunundan öğretmenine, doktorundan avukatına kadar kamuda çalışmak isteyen her kesimden insanın bir umutla girdiği KPSS, adayların donanım ve birikimini ölçmekten uzak olduğu kadar, güvenirlilikten de uzaktır. Son KPSS de, beraberinde getirdiği iddialarla bunun en güncel örneği olmuştur.

 

“UMUTLARIN KARARTILMASINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Eğitim-İş olarak; Başöğretmenimizin bize emanet ettiği, ülkenin geleceği olan gençlerimizin umutlarının karartılmasına sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz. İlgili kurullarımızla KPSS’ye dair her iddiayı kapsamlı biçimde araştırdığımızı ve bu araştırmalarımızın sonucunda iddialar doğrulandığı taktirde hem kamuoyunu bilgilendirme hem de hukuken hesap sorma görevimizi yerine getireceğimizi ilan ediyoruz.

Bugünkü koşulların verdiği suni dokunulmazlıkla hırsızlığa kalkışanlara Eğitim-İş olarak bir tüyo da biz veriyoruz: Kamuda çalışabilmenin torpil ve kopyadan değil, akıl ve alın aklığından; liyakatten geçtiği bir düzen kurulacak ve o düzende bugün ve geçmişte işlenen suçların hesabı sorulacaktır!”

 


   

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA