AĞAÇ KATLİAMI ZANLISINA; ÖDÜL GİBİ BAŞKANLIK! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

AĞAÇ KATLİAMI ZANLISINA; ÖDÜL GİBİ BAŞKANLIK!


 

Mersin’de Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve CHP yöneticisi tarafından şırınga ile zehirlenmek istenen ağaç katliamı ile ilgili hakkında dava açılan ve Belediye Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Salim Serdar Gökçek, 6 Aralık’ta hakim karşısına çıkmayı beklerken, Park ve Bahçeler Daire Başkanı oldu!

HEDİYE EROĞLU

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ağaç katliamı zanlısına; ödül gibi başkanlık verdi!

Mersin Valiliği’nin, sahilin yaklaşık 50 yıllık simge ağacında görülen kurumanın incelenmesi talimatı üzerine 12 Temmuz'da çalışma başlatan Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, ağacın gövdesine matkapla açılan 9 deliğe yabancı madde enjekte edildiğini belirledi.

Olayla ilgili 19 Temmuz'da gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salim Serdar Gökçek, CHP Toroslar İlçe Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Ç. ve araç sürücüsü Yusuf S, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Başsavcılığın Salim Serdar G. ve Oğuzhan Ç'nin salıverilmesine yaptığı itiraz, mahkeme tarafından reddedildi.

 

İDDİANEME HAZIR

Olayla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısınca hazırlanan ve Mersin 13. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, haklarında adli kontrol tedbiri uygulanan tutuksuz sanıklar Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salim Serdar Gökçek, CHP Toroslar İlçe Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Ç. ve belediye çalışanı Yusuf S. için "nitelikli kamu malına zarar verme" suçundan 1 yıldan 4'er yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, ağaca matkapla açılan 9 delikten asit benzeri sıvı enjekte edildiği, olayın ardından ağaçta kuruma meydana geldiği anlatıldı.

 

İŞÇİ: “TALİMATI DAİRE BAŞKANI VERDİ”

Sanıklar Oğuzhan Ç. ve belediye çalışanı Yusuf S'nin, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı hizmetinde kullanılan araçla olay yerine gittiğinin tespit edildiği belirtilen iddianamede, sürücü Yusuf S'nin şu ifadesi yer aldı: “Diğer sanık Oğuzhan Ç. ile daire başkanı Salim Serdar Gökçek’in odasına gittik. Kendisi bize meydandaki ağacı matkapla delip, ilaç enjekte etmemizi, sonra da ilacı tulumbayla dallara sıkmamızı söyledi. Hem tulumba olmadığı hem de tulumbayla işim olmadığından bunu yapamayacağımı söyledim. Daire başkanımız çok sert mizaçlı biri olduğundan, aynı zamanda da amirim olmasından dolayı dediklerini uygulamak zorunda kaldım. Bize verdiği ilacı aldık. Sonrasında Oğuzhan ile gece saatlerinde meydana giderek ağacı matkapla 5-6 yerinden delip bize verdiği ilacı şırıngayla enjekte ettik."

İlacın, asit benzeri bir sıvı olduğunu bilmediğini savunan Yusuf S, "İlacın asit veya kimyasal bir madde olduğunu bilsem kesinlikle yapmazdım. Yaptığım eylemden dolayı pişmanım." ifadesini kullandı.

Oğuzhan Ç. ise daire başkanıyla görüşmediklerini, olay sırasında yanında olduğu Yusuf S'nin ağaca bakım yaptığını sandığını öne sürdü.

Salim Serdar G. de ağaçla ilgili talimat verdiği iddialarını kabul etmedi.

 

SANIKLARIN OLAYDAN ÖNCE GÖRÜŞTÜKLERİ TESPİT EDİLDİ

İddianamede, sanıkların çelişkili ifadeleri üzerine Salim Serdar Gökçek’in belediyedeki odasını gören koridorun kamera kayıtlarının incelendiği, olaydan önce daire başkanının odasına gittiği belirlenen 2 sanığın çıkışta da çöp kutusundan şişe aldığının görüldüğü belirtildi.

 

SUÇTAN KURTULMAYA ÇALIŞIYORLAR

İddianamenin sonuç kısmında ise şunlar kaydedildi: “Şüpheliler Yusuf S'nin samimi beyanda bulunarak olayı gerçek şekilde anlattığı, diğer şüphelilerin atılı suçtan kurtulmak maksadıyla soyut beyanlarda bulunduğu değerlendirilmektedir. Sanıklar Oğuzhan ve Yusuf'un, Salim Serdar'ın makamına gittiği görüntüler ile olaydan önce 3 şüphelinin arasındaki telefon görüşmeleri nazara alındığında şüpheliler Yusuf ve Oğuzhan, fikir ve eylem birliği içinde hareket ederek diğer şüpheli Serdar'dan aldıkları talimatla söz konusu eylemi gerçekleştirmişlerdir. Her 3 şüphelinin üzerlerine atılı 'nitelikli kamu malına zarar verme' suçunu işledikleri yönünde haklarında kamu davasının açılmasını gerektirir yeterlilikte delil ve şüphe elde edilmiştir."

 

GÖHER ŞAHİN GÖREVDEN ALINDI, GÖKÇEK BAŞKAN OLDU

Yarım asırlık kauçuk ağacını matkapla delinerek zehir enjekte edilmesinin talimatını verdiği öne sürülen Mersin Büyükşehir Daire Başkanı Salim Serdar Gökçek, İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, görevinden uzaklaştırıldı. Gökçek'in yerine vekaleten Abdullah Selçuk Şahutoğlu getirildi.

Mersin 13. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame kapsamında 6 Aralık’ta hakim karşısına çıkmayı bekleyen Salim Serdar Gökçek ile ilgili ödül gibi bir atamaya imza atıldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ağaç katliamı zanlısı Gökçek’e; ödül gibi başkanlık verdi!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanı Göher Şahin, görevden alınarak yerine, ağaç katliamı zanlısı Salim Serdar Gökçek atandı.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA