Emekliler imza kampanyası başlattı | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Emekliler imza kampanyası başlattı


 

2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi yönünde imza kampanyası başlattı.

BARIŞ ÇOBAN

 

2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, “Emeklilik bedeli peşin ödenmiş bir haktır, açlıkta değil refahta adalet istiyoruz” bütçeden hak ettiği payı almak için imza kampanyası başlattı. 13 – 18 ocak tarihleri arasında 4 kentteki farklı noktadan stant açma kararı alan dernek ilk olarak merkez Akdeniz ilçesi Yoğurt Parkı’nda bütçeden istediği payı almak için imza topladı. 

 

BÜTÇEDEN PAYIMIZI İSTİYORUZ!

2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt, siyasal iktidarın bütçeyi nasıl yaptığı onun aynası olduğunu söyleyerek; “Emekçiye, emekliye, öğrenciye, eğitime ne kadar; tefeciye, rantçıya ne kadar pay ayırıyor diye bakılır. Baktık ve gördük ki emekli maaşlarına sadece  yüzde otuz artış uygun görülmüş. En düşük emekli maaşı hazine katkısıyla 5500 liraya ulaşmış. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz, çarşıdan pazardan, kiradan, faturalardan habersiz misiniz? 20 yıllık iktidarınızın sonunda emeklilere bu sefalet ücretini nasıl layık görürsünüz?

 

NE İSTİYORUZ?

2002 yılı Aralık ayında en düşük işçi emeklisi aylığı 257 lirayken asgari ücret 184 liraydı. Yani emekli aylığı asgari ücretten yüzde 40 fazlaydı. Bugüne uyarlarsak devlet desteğiyle 5 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 8 bin 500 liralık asgari ücretin yüzde 40 fazlası olan 11 bin 900 lira olmasını istiyoruz.

Lokmamızın yarıdan fazlasını yok ettiniz. Yoksulluğu yolsuzluğu yasakları ortadan kaldıracağım diye oy toplayıp, iktidarınızda tam tersini yaptınız.Üstelik de bu yoksulluğu kaderimiz gibi kabullenmemizi istiyorsunuz.Bizden aldıklarınızı, yani siz iktidara gelmeden önceki maaşımızın bugünkü karşılığını istiyoruz.

 

2BİR AVUÇ TEKELİN, ŞİRKETİN LEHİNE FEDAKÂRLIK YAPMAYACAĞIZ”

Gerçekler ortada; Emeklilerden ve bütün emekçilerden fedakârlık istiyorsunuz, bir avuç tekelin, şirketin lehine fedakârlık yapmayacağız. Ülkemiz yeteri kadar zengin, olanağı bol. Biz yüzde 99'uz. Servet ve para bizim dışımızda kalan yüzde 1'in elinde. Dolar milyarderlerinden ve milyonerlerinden bir defalık servet vergisi alsanız bile ülkemiz düze çıkar. Hiçbir iktidar, ekonominin düze çıkması için emekçinin emeklinin çiftçinin üretenin esnafın sağlıkçının eğitimcinin yoksulluğa razı olacağını beklemesin.

 

ÇÖZÜM BELLİ

Emeklilerin yaşamdan süzülmüş bilgeliğiyle iktidardan gidene ve gelecek olana diyoruz ki: Biz gerçek bir “ekonomik kurtuluş savaşı” istiyoruz. İşsizliği ve pahalılığı ortadan kaldırmak için devlet öncülüğünde planlı büyük bir kalkınma hamlesini başlatarak KAMUCU ekonomiye geçmekten başka çaremiz yok.

Desteğimiz halkımızın refahı ve vatanımızın birliği bütünlüğü için, temelleri cumhuriyetle atılan ulusal ekonomi anlayışını benimseyenleredir. Sınırsız özelleştirmelerle talan edilen kamu varlıklarını, fabrikaları, çiftlikleri, işletmeleri tekrar kurup çocuklarımıza ve torunlarımıza istihdam olanağı sağlayanadır. İşsizlikten bunalan gençlerimizi Avrupa ve diğer ülkelere göçmen olmaktan kurtaranadır.

Desteğimiz emeklilere toplu sözleşmeli sendika, herkese insanca, onurlu, huzurlu ve mutlu bir yaşam, çocuklarımıza ve torunlarımıza sosyal güvenlik hakkı ve güvenli bir geleceği programının en başına yazana olacaktır.

 

İŞTE TALEPLER

Taleplerimiz; En düşük emekli maaşı en az asgari ücret seviyesinin üstüne yükseltilmelidir. İntibak yasası derhal çıkarılmalıdır. Tüm emeklilere orantılı ve insanca yaşama yetecek seyyanen zam derhal yapılmalıdır. Yılda birer maaş tutarında 4 kez ikramiye verilmelidir. Sendikal haklar önündeki engeller kaldırılarak statü yasası çıkarılmalıdır . SGK ve Özel Sosyal Güvenlik Sandıkları tek çatı altında toplanmalı ve Kurumlar arasında maaş eşitsizliği giderilmelidir. Emekli yurttaşlara sunulan sağlık hizmeti karşılığında emekli maaşlarından yapılan tüm kesintiler kaldırılmalıdır. Toplu taşıma araçlarında ülkenin her yanında emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlanmalıdır.

Yaşasın insanca yaşam mücadelemiz! Tüm emekliler birleşin! Yaşasın 2021 Tüm Emekli-Sen!” diye konuştu.   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA