Anayasa değişikliği teklifine hayır! | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 

Anayasa değişikliği teklifine hayır!


 

Anayasa değişikliği teklifine tepki gösteren Mersin’deki kadınlar, “Anayasa değişikliği teklifine hayır! Eşit, özgür ve laik bir ülkede yaşamak istiyoruz” dedi.

BARIŞ ÇOBAN

 

Mersin Kadın Platformu, TBMM Anayasa Komisyonu’nda, başörtüsüne ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine tepki gösterdi.

Pozcu Koton önünde bir araya gelen Mersinli kadınlardan eşitlik, özgürlük ve laiklik çağrısı geldi. Platform adına bir basın açıklaması yapan Elmas Kara, “Anayasa değişikliği teklifine hayır! Eşit, özgür ve laik bir ülkede yaşamak istiyoruz!” dedi.

 

“KAZANILMIŞ  HAKLARIMIZA SALDIRI”

AKP iktidarının Anayasa değişikliği teklifi ile yıllardır sürdürdüğü kadın düşmanlığını, LGBTİ+ düşmanı politikaları ve dinci gericiliği tırmandırdığını söyleyen Kara, “Bu anayasa değişikliği anayasanın laiklik ilkesine ve eşitlik ilkesine aykırıdır. Kazanılmış  haklarımıza saldırıdır. Önce baş örtüsü ile başlayan daha sonra Anayasa değişikliği tartışmalarına evrilen süreçle bir kez daha bedenlerimiz ve hayatlarımız pazarlık konusu haline getiriliyor. Bizlerin gündemi dahi olmayan suni gündemlerle hayatlarımıza ve halklarımıza saldırmaktan vazgeçin. Bizim gündemimiz de talebimiz de net: Eşitlik ve özgürlük!

 

BİZİM SÖZÜMÜZ HAYIR!

Bu anayasa değişikliği tartışmaları tam da tarikat ve cemaatlerin elinde çocukların istismara uğradığı, yanı başımızdaki İran'da kadınların ölümü göze alarak dinci gerici Molla rejimine ve başörtüsü zorunluluğuna karşı isyanda olduğu günlerde gündeme geldi.

Anayasa değişiklik teklifi karşısında nasıl tavır alınması gerektiğini düşünenler yüzünü eşitlik talebiyle yaşamın tüm alanlarında sözünü söyleyen kadınlara ve LGBTİ+lara dönsün: Bizim sözümüz hayır!

 

“SUÇA ORTAK OLMAYIN”

Eğitimin, sosyal politikaların, sağlık politikalarının, yargı pratiklerinin dinselleştirildiği şiddetin, eşitsizliklerin, emek sömürüsünün fıtrat ile meşrulaştırıldığı koşullarda, Laiklik ilkesini yok sayan Anayasa değişikliği tüm kadınların emeği, bedeni ve yaşamları üzerindeki denetimi arttırmaya yöneliktir. Laiklik; eğitimde, siyasette, toplumsal yaşamda her gün ihlal edilirken, bir dine ve mezhebe ait bir giyinme biçiminin Anayasal güvenceye kavuşturulması istenmekte, laikliğe aykırı bir hüküm anayasa maddesi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Seçim kaygısıyla meclisteki oylamada bu değişikliğe destek vermeyi düşünenlere sesleniyoruz: Bu suça ortak olmayın.

 

“YAŞAMLARIMIZ VE BEDENLERİMİZ ÜZERİNDEN PAZARLIK YAPMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bu değişikliğe de bu değişikliğin müzakere edilmesine de hayır! Anayasa değişikliğini ‘aile ve evlilik kurumunun her türlü tehlike, tehdit, saldırı, çürüme ve sapkın akımların dayatmalarına karşı korumak’la gerekçelendiren AKP iktidarı nefret söylemini derinleştiriyor, LGBTİ+ları açık hedef haline getiriyor. Bu değişiklik ile evlilik birliği kadınla erkek arasında tanımlanarak LGBTİ+’ların var oluşu da yok sayılıyor.  Ayrımcılığa neden olan, eşitlik ilkesini yok sayan bu değişiklik teklifine, bu teklifin müzakere edilmesine hayır!

Anayasa değişikliği teklifi ile kadın ve LGBTİ+ düşmanlığını tırmandıran AKP iktidarını ve anayasa değişikliğini masalarına koyanları uyarıyoruz! Yaşamlarımız ve bedenlerimiz üzerinden pazarlık yapmanıza izin vermeyeceğiz. Eşit, özgür ve lâik bir yaşam için mücadeleyi büyüteceğiz” diye konuştu.


   
Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


  HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA