image
Mitat ÇELİK

Tarih : 2.2.2020 1  E-Mail : haberciniz33@gmail.com


MERSİN DOB

Sahne sanatlarının birey ve toplum hayatındaki yeri bir kesim tarafından tartışıla dursun, parametre olarak, bir kentin sahne sanatlarına uzaklığı ya da yakınlığı en önemli medeniyet göstergesi olmaya devam ediyor.

Göstergeler, elbette, elma, armut ya da ekmek değil. Ama siz farkında olun veya olmayın sizi ilkellikten ayıran temel bileşenlerdir. Yani sanat olmadan bir ülke ya da kentin gelişim göstermesi imkansız. Hepsinden önemlisi, her fırsatta bunu ifade etmekten sakınmayacağım; ahlak veya maneviyat, didaktik olmayıp sanat yoluyla edinilmiş edimlerdir. Maneviyat üzerine tumturaklı 50 sayfalık bir kitabı sular seller gibi ezberlemeniz ya da tüm kutsal kitapları okumuş olmanız, sizi  daha ahlaklı yapmaz. Peki iyi ya da kötü ayırımı genetik olmadığına göre bunu nereden ediniriz. Sanat etkinliklerinin bu konuda söyleyeceği çokça sözü vardır.

Gündelik hayatınızda; edebiyat, yani Yaşar Kemal, Melih Cevdet, Oktay Rıfat, Orhan Veli, Nazım Hikmet, Shakespeare, Dante, Fuzuli, Şeyh Galip’e, resim, yani Bedri Rahmi, Abidin Dino, Picasso, Da Vinci, Van Gogh’a, opera ve baleye, yani Rossini, Verdi, Puccini, Çaykovski, Selman Ada’ya, evrensel müziğe, yani Mozart’a, Beethoven’a, Bach’a, Ulvi Cemal Erkin’e, Ferit Alnar’a, tiyatro, yani Muhsin Ertuğrul, Haldun Taner’e, türkülere, yani Aşık Veysel’e, Karacaoğlan’a…. yer açın.

Özellikle, evrensel sanatları kentinize taşıyan senfoni ve opera kurumlarınız varsa, çocuklarınızın eğitimini tamamlamak için bu durum sizi daha şanslı kılar.

İşte Mersin olarak bizleri şanlı yapan Mersin Devlet Opera ve Balesi, Şubat programıyla da gündelik hayatımızın vazgeçilmezi olmaya ve bir sevgiyi büyütmeye devam ediyor.

30 Ocak’ta ilk temsili gerçekleştirilen Arda Boyları balesinin gala temsiliyle başlayan Şubat programında, Şekeronya ve Keloğlan çocuk müzikalleri, Frida, Carmina Burana, Aşk İksiri, Hamlet, Carmen, Mersin Kültür Merkezi’nde yer alırken, bu ayın özel konserleri olan 14 Şubat Sevgiliye Sürpriz ve Senfonik Neşet Ertaş Türküleri ise Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde seslendirecek.

14 Şubat’ta sevgilinize en güzel hediye konser bileti olacaktır.

Sevgiliye Sürpriz : Film Müzikleri Konseri

14 Şubat Cuma 20:00/Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi

Biletlerinizi, Opera Gişesi ya da www.biletinial.com adresinden alabilirsiniz.

Sevgiyle…
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

   HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA