image
Mitat ÇELİK

Tarih : 7.9.2020 1  E-Mail : haberciniz33@gmail.com


PANDEMİK SANAT SEZONU

Yeni sanat sezonu, öngörüsüzlükten dolayı belirsizlikler taşıyor. Adında bilim ibaresi bulunan kurul, sadece sanat sezonu için değil, eğitim sezonu için de ülkemizin önüne ışık tutamıyor. Bilmediğimiz şeyler olmalı. Mersinlilerin  sahnelerine, çocuklarımızın okullarına, bir an evvel kavuşmasını diliyorum. Özellikle konservatuvar öğrencilerinin evde çalışma olanaklarının kısıtlı olması ve  yönetimlerin pandemiyi öne sürerek okulda çalışma izni vermemesi,  durumu daha da zorlaştırıyor. 

Bunca karmaşanın ortasında iyi şeyler de oldu. Murat Atak gibi önemli bir rejisörü Mersin Şehir Tiyatrosu’na kazandıran Büyükşehir yönetimini ne kadar alkışlarsak az olur.

Mersinli sanatseverlerin, İstanbulname ve 4. Murat eserlerinden tanıdığı Atak, Mersin Operası üzerinden kentimizi iyi bilen ve eşsiz birikimini kentimize taşıyacak olan önemli ulusal değerlerimizden. Sahnelediği eserlerde aynı sahnede tanıklığını tutuğum usta yönetmenin, aynı zamanda sahneyi eğitimin önemli bir devamı olarak görmesi, çalıştığı genç oyunculara geniş ufuklar kazandıracaktır. Velhasıl, Mersin Sahnesi, eminim bundan sonra Türk Tiyatrosu’na oyuncu da yetiştirecektir.

Altan Erkekli Sahnesi ise böyle giderse perdelerini kapatmak zorunda kalacağını duyurdu. Dünyanın hiçbir yerinde merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin desteğini almayan sahne, uzun süre ayakta kalamaz. Kaldı ki, pandemi olmasa da perdeleri açmanın sayısız zorlukları vardı. Yani yerel ve merkezi yönetimler özel sahneleri sadece bu felaket günlerinde değil, her zaman desteklemeli.   Gelişmiş Batı ülkelerinin uygulamalarını örnek alabiliriz. Yerel ve merkezi yönetimler, özel tiyatroların sezon boyunca ayakta kalabileceği bütçenin %70’ini karşılamalı. Elbette önceden belirlenmiş standartlar doğrultusunda. Örneğin, belirli kapasitede sahne ve oyuncu kadrosu, repertuvarın bir yıl önceden belirlenmesi, koşulu gibi.

Erdemli Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sahnesi’nin ismini geçtiğimiz dönemlerde oldukça sık duyduk. Bu başarının mimarlarından birisi ise Genel Sanat Yönetmeni Deniz Sandalcı idi. Bu değerli sanat insanı, Şehir Tiyatrosu’ndan alınarak temizlik işlerine sürüldü. Basından öğrendiğimiz kadarıyla nedenini kendisi de bilmiyor. Belediye Başkanı, “bu arkadaşın kadrosu zaten temizlik işlerindeydi” diye açıklama yaptı. Sandalcı’nın bir arkadaşı ise olay hakkında, “hiçbir başarı cezasız kalmaz”, diye, yorum yapmıştı.

Sanat sezonunun açılıp açılmayacağınız halen ön göremiyoruz.

Perdelerimiz açık, hastanelerimiz boş olsun, diyelim.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

   HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA