image
Abdulmuheymin SEHO

Tarih : 8.09.2021  E-Mail : muheyminseho@gmail.com


OKUMAK İSTİYORUM

düşünelim.. Bir Öğrenci yıl boyunca inek gibi okuyup ve Üniversiteye hazırlanıyor dershaneye binlerce lira verip istediği Üniversite ve hayal ettiği bölüme girmek için YÖS sınavına gündüz gece çaba göstererek hazırlanıyor.. sonra istediği Üniversite ve hayal ettiği bölüm çıkıyor, ama bir anda herşey sönüyor.. ailesi yapamıyor.. Öğrencinin hayal kırıklığı oldu. NİYE?

 

“Suriyelilerin vergi vermediği, Üniversiteye sınavsız girdiği” gibi iddialar. Ancak bundan sonra Suriyeli öğrencilerin hayallerine engelleyen yeni bir kararlar ortaya çıktı, ve bu kararlar Üniversitelileri ya da Üniversiteye hazırlanan Öğrencileri ilgilendiriyor.. Peki Nasıl yani? Yani Üniversitelerin çoğu, Suriyelilere Üniversiteye girebilmek için yıllık ya da dönemlik bir şekilde Ücretler uyguladı, evet yani Ücret uygulayabiliyor madem biz herhalde ne Göçmen ne de Mülteci ne de sığınmacı olarak sayılırız, ama bazı Üniversiteler (yani 95%'i) abartılı bir şekilde bölümlere Ücret uyguladı. Yani Tıp okumak isteyen Suriyeliler Öğrenciler her yıl 60,000 TL (ALTMIŞ BİN TÜRK LİRASI) ödemesi gerekiyor, YÖS Ücretleri, sınavları, yol Ücretleri, yemek ve konaklanması Ücretleri Hariç..

yani bu öğrencilerin aileleri bankalar sahibi olursa bile bu fiyatlarla karşılaşamazlar. Yani öğrenciler her yılda hayalini gerçeklteştirmek için en azından 100,000TL (YÜZ BİN TÜRK LİRASI) ödemesi gerekiyor.. ben anlamadım biz ne olarak muamele ediliyoruz? Peki artık öğrenciler Tıp okumak istemiyor diyelim Mühendislik bölümlerine girsinler diyelim, Mühendislik Fakültelerin ortalık fiyatları 15,000-20,000 TL'ye yakındır, bu öğrenciler nereden para getirsin? İş bile bulamıyorlar ve kaçak çalışırsa ve yakalanırsa çalışma izni yok diye binlerce ceza veriyorlar, oysaki zaten İşsahibleri Fırsatçı olup düşük maaşla gençleri çalıştırırlar ve çalışma izni bile çıkartmıyor. Yani bu kararlarla binlerce sayıda öğrencilere zarar verilecek ve gelecekteki Nesil, Topluma yük olacak.. ne okuyabilmek, ne de çalışabilmek, ne de ülkesine dönüp yeniden inşaedebilmek...

Yani artık bu darlatma bilerek mi? Yoksa Diğer Ülkelerin desteğini mi kesti?  Yani bir anda bu Ücretlerin uygulandığını ne kanıtlıyor? Geçtiğimiz yıllarda Suriyeli Öğrencilerin Ücretleri gerçekten Katar ve AB tarafından her yıllık peşin mı ödeniyor??

 




 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 





  HABERCİ GAZETESİ
 



  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 




sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA