image
Zehra KORKMAZ

Tarih : 27.09.2021  E-Mail : korkmazzehra@hotmail.com


"MARİFET İLTİFATA TABİDİR, MÜŞTERİSİZ META ZAYİDİR"

Anadolu kültürüyle yetişmiş birisi olarak, Çocukluktan beri atasözleri ve deyişler ilgimi çekmiştir, Tıpkı resimler gibi Atasözleri ve deyişler az kelime ile çok şey anlatır.

Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir" sözünü duymuşsunuzdur. Bu söz 1883 - 1976 yılları arasına yaşamış, Bin bir sanat ustası olması nedeni ile Hezarfen ismi ile de anılan, Gül yetiştiriciliği, hattat, ebruzen, kâğıt cilalama, mücellit gibi işler ile ilgilenmiş Necmeddin Okyay’a aittir.

"Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir" sözü başarıların ödüllendirilmesi gerektiğinin önemini vurgulamak adına söylenmiştir. Bu söz kişilerin yapmış olduğu işler neticesinde başarılarının takdir edilmesi halinde daha verimli işler yapacaklarını belirtmek için kullanılmaktadır.

İnsanların bir işte yaptığı başarıyı takdir edip, onlara karşılığını verirsek eğer, her zaman daha iyi sonuçlar elde edilir ve bu başarıların devamı gelir. Bu yüzden her başarının hakkını vermek gerekir.

Bu söz edebiyat literatürüne girmiş olan sözlerden bir tanesidir. Burada önemli olan yapılan iltifatın kişinin şahsına değil ortaya çıkarmış olduğu işe yapılmasıdır. Bu şekilde yapılan övgüler olumlu davranışların artmasına vesile olacaktır.

Geçtiğimiz haftalarda TMMOB Çevre Müh. Odası Mersin şubemiz, Meslekte onur yılı ödül töreni düzenleyerek, meslek odamıza hizmet eden geçmiş dönem başkanlarımıza ve meslekte 30-20-ve 10 yılını dolduran meslektaşlarımıza onur plaketlerini verdi.

Davetlilerin, meslektaşlarımızı ve ailelerimizin katıldığı törende keyifli anılarla ayrıldık.

Odamızın kurucu başkanı ve farklı zaman dilimlerinde 10 yılı aşkın süre odamıza ve meslektaşlarımıza oda başkanı olarak hizmet etmiş birsi olarak, Odamızın kuruluşunda bugüne kadar toplum yararına yaptığımız işlerin takdir edilip, emeklerimizin karşılığında onur plaketimizi almanın mutluluğu kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güzeldi.

Kamu tüzel kişiliğine sahip ve Anayasa`nın 135. Maddesi`nde tanımlanan, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan, 1992 yılında TMMOB çatısı altında kurularak faaliyetlerine başlayan Çevre Mühendisleri odamız kuruluş amaçları doğrultusunda ülkemize ve meslektaşlarına hizmet etmeye devam etmektedir. Odamızın bugünlere gelmesinde oda yönetimlerimizde görev alan, çalışmalara destek olan, katkı sunan, Türkiye’nin dörbir tarafında çok sayıda meslektaşımız bulunmakta, bu vesile ile bu meslektaşlarımızı da saygı ile selamlıyorum.

Odamız kurulduktan yaklaşık 7 yıl sonrada 1999 yılında, o dönem Mersinde yaşayan 16 meslektaşımızla birlikte kurduğumuz ÇMO Mersin temsilciliğimiz 2017 yılında şubeleşerek faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bizlerden görev bayrağını devralan genç meslektaşlarımız bu bayrağı çok daha iyi noktalara taşımak için özveri ile çalışmalarını sürdürüyor. Bu vesile ile şube başkanımız Dr. Sinan CAN ve yönetim kurulunda görev alan meslektaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. 

Bir teşekkürümde plaket töreninde bizleri yalnız bırakmayan meslek odası başkanlarımıza, değerli konuklarımıza ve Çevre konusundaki hassasiyetini bildiğimiz, yaptığı çalışmaları taktirle izlediğimiz Mersin Büyükşehir belediye başkanımız sayın Vahap SEÇER’e. Yoğun programına rağmen bizlerle birlikte oldu. plaketimi de kendisin elinde almaktan onur duydum.

İltifat gerçekte marifete tutulmuş bir aynadır. Yapılanların takdir edilmesi eminim ki bizlerden sonra görev alan ve alacak olan meslektaşlarımızı teşvik edecek, daha iyi sonuçlar almalarını sağlayacaktır.

Birbirimizi desteklemek yerine kösteklemeyi, takdir etmek yerine tenkit etmeyi, yoldan taşları temizlemek yerine yola taş koymayı tercih ettiğimiz içindir ki, günümüzde İnsanların elde ettiği başarıları takdir etmek çoğu kişi tarafından unutulmuştur.

İçten ve hak edilmiş bir övgüyü en son ne zaman aldığınızı hatırlayın. Adınıza yazılmış küçük bir teşekkür notu,  işyerinde yöneticinin size övgü ile yaklaşması, edilen bir teşekkür, eline sağlık denmesi,   kendinizi mutlu hissetmenizi sağlamıştı, değil mi?

Aslında herkes, yaptıklarının bir anlamı olduğunu bilmeye ihtiyaç duyar. Samimi bir onay, değerinizin bilinmesi, kabul gördüğünüzü hissetmeniz sizi harekete geçirip yolunuza devam etmenizi sağlayan birer mesajdır.

Sevgi ve övgü dilinin hâkim olduğu bir birkaç sihirli kelimeye ağzımızı alıştırmakla başlayabiliriz. 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

 

  HABERCİ GAZETESİ
   HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 


  SOSYAL MEDYA
 
  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA