İnci TULUNAY | NEDEN ÖZEL GÜNLER HEP KADINLAR ÜZERİNE.. | Mersin Haberci Gazetesi
     
 
 
 
 
 
image
İnci TULUNAY

Tarih : 9.05.2022  E-Mail : 


NEDEN ÖZEL GÜNLER HEP KADINLAR ÜZERİNE..

Sevgililer gününde, Kadınlar Gününde ve Anneler Gününde kim neyi anlar veya değerini bilir

 Eşin, nişanlının, sevgilinin ,kız arkadaşın neye göre kime göre önemli olduğu, değerli olduğu  hangi hediye ile daha çok anlaşılır?

Kim kiminle evlenir, evlenen kadın kimdir, erkek kimdir?

Bu iş taa baştan kokar aslında!

Büyük büyük atalardan..,Anneanneden, babaanneden ve hatta dedelerden başlar ailenin içindeki ilgi, alaka, terbiye , adap, edep , sevgi , saygı , değer verme, iş bölümü, eğitim , öğretime verile önem yada  kırmak, üzmek, şiddet, değersizlik , aşırı  iş yükü ile ezmek , çaresiz hissettirmek, okutmamak, aşırı kontrol , kişiliğinin gelişiminde acı ve ezik hisettirmek yanlış eğitim, dinlemeden yargılama , duyguları anlamama , maddi yetersizlik yaşatma, aile içi cinsel şiddet, ensest ilişki, dini baskı, uyuşturucu , içki kullanan , kumar oynayan , sevgiden yoksun, aile bireylerine saygısı olmayan ebeveynler.. Öte yandan  annesiz yada babasız yetişen çocukların yetiştirecekleri çocuklar..

Daha da sayarım..

İki farklı kültürde, iki farklı aile terbiyesi almış gençler, yada henüz çocuk yaşta evlendirilenler. .Annesiz , babasız büyümüş , engelli anne babayla büyümüş , ya da kendi engelli olan çocuklar , gençler..

Evlilikte en iyi geçinen çiftler iş bölümü, ebeveynlik ve para konusundaki beklentilerini en baştan konuşan, tartışmaları az , kırıcı olmayan saygı çerçevesinde ölçülü yapabilen, kavgayı uzun sürdürmeyen, evliliği ile birlikte aile birliği ve bütünlüğünü sürdürebilen, ailesinde sevgi görmüş, saygı duyulmuş, değer verilmiş insanlar arasında yürütülebilir.

Bu kadar geniş sorun yelpazesi içinde  henüz kişiliğini tamamlayamamış, sorumluğunu bilmeyen, şiddete eğilimli, hırs, kibir, öfke kontrolü olmayan kadın olsun erkek olsun evliliğinde başarılı olamaz.

İşte “ANNE” yada “ANNE GİBİ” babaların çocukları için onları yetiştirirken yaptıkları özverili davranışların bütünüdür “ Anneler Günü..”

Ailede eksik olan yanları tamamlayandır anne.. Ev hanımı da olsa , çalışan da olsa çocuğunu kalbinde ve aklında taşıyandır anne.. Canından can olan evladını elinin erdiği, gücünün yettiğince ailesinden gördüğünce, üstüne de ekleyerek eğiten, büyütendir anne, babasız çocuk büyütebilendir anne , oysa erkek  yapısı gereği annesiz çocuk büyütemez, çünkü hem çalışıp hem çocuk bakmak, hem ev işi yapmak  kadınlara hastır, kadın her yere her şeye yetişir,  işte aradaki kocaman fark budur!

Gün gelir , o ömrünü adadığı evladı evlenir , kendi yuvasını kurar , işe girer, evden uzağa gider, yurtdışına gider, “Aman siz iyi olun, mutlu ve sağlıklı olun, uzakta olsanız, biz göremesek de olur.” Der anneler ve babalar..

Evladın iyi olsun, onu göreme; ama iyi olduğunu bil. İsterse senden yüzbinlerce kilometre uzakta olsun, yeter ki aldığı nefes sağlıklı olsun.

Hayatta olsun!

Uzaklık, aldığın nefes kadar yakın olur sana evladın iyiyse.

Şehit annelerini düşünürüm, engelli annelerini, evladı madde bağımlısı olan anneleri, çocuğu ölümcül hasta olan , hastanelerde sabahlayan anneleri düşürüm , evladı hapiste olan anneleri , babaları düşünürüm.. Savaştan kaçarak evini yurdunu bırakan anneler gelir aklıma, Şu an dünyanın bir çok yerinde savaş nedeniyle tacize , tecavüze uğrayan anneler gelir aklıma.. Hayırsız evlatları düşünürüm bir de, acaba anne ve babasından kötülük mü görmüştür ya da iyilikbilmez , kıymet bilmez bir insan evladı mıdır?

Kız anneleri annedir, kayınvalideler hor görülür hep neden?  .Erkek anneleri de aynı emeği aynı zorluğu çekmemiş midir?   Kız annesinden erkek babasından mı doğmuştur!  Ya da kayınvalideler gelinlerini çekemez sanki o da anne baba evladı değilmiş gibi.

İşte bir su damlasından erkek ya da kadın ya da trans birey olup, anne yada baba olur ya da olmaz insanoğlu, doğumu ve ölümü arasında kaderini yaşar ve ölür.

Ömrünün en güzel anları aşık olduğu, işe girdiği, ilk parasını kazandığı, evlendiği, çocuğunun olduğu, çocuğunun başarılarına ortak olduğu anlardır.

Burada anne babası ile olduğu anlar var mı !  ? Yok!  Oysa hepsini anne ve babasının katkısıyla , ailesinin desteğiyle yapmıştır. Ya da kimle ve nerede yetiştiyse!

 Ne zaman hisseder anne ya da babasının hissettiklerini, anne ya da baba olunca.. Yuvayı dişi kuş yapar , öyleyse kızlarımıza sadece ev işi değil , eş, çocuk ve aile bilinci verelim değil mi?

Çünkü kızlarımız kocalarını da, erkek olsun kız olsun çocuklarını da eğitecek, idare edecek, kontrol edecek ve aileyi aile yapacak. İşte kadının ve annenin büyüklüğü buradan geliyor aslında. Çünkü  oğlunu iyi yetiştirirsen , erkeğin adam olduğu yerde kadına her gün özel gün..  Öyleyse kızlarımızı önce kadın, sonra anne olarak yetiştirelim onlarda toplumu yetiştirsinler. 

“Ki analar çeker yükü kimsenin bilesi yok “ denmesin artık . Aile bir yük değil, mutluluk yuvası olsun.

Ebediyete intikal eden Annelerin ruhu şad olsun , Annelerin , anne adaylarının , annelik yapan babaların anneannelerin , babaannelerin  Anneler Günü  kutlu olsun.

 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz          :

Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
Kod                        :

   HABERCİ GAZETESİ
 

  HABER ARAMA
 
  

  HABERCİ SPOR
 


  BİK İLANLAR
 
  SOSYAL MEDYA
 

  NÖBETÇİ ECZANELER
 
 

 
sanalbasin.com üyesidir

 
         
ANASAYFA HABER ARŞİVİ KÜNYE İLETİŞİM GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersinhaberci.com © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA